Palarnia Kawy Pyrzyce zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, gdy po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obyć się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Szczecin

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie weszła „na salony”, bo raczyła się nią jedynie bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób widziałam ją zbyt dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa stawała się ciekawsza i wydawała swój elitarny charakter, na co z pewnością miały pomysł pochodzące z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy przesuwały się prostym do przewidzenia torem – wstęp do niej był coraz lepszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez to spożycie kawy coraz większe. Zmiany z prawdziwych powodów wystąpiły w okresie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, by w okresie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne wpadło w sposób prawie wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły funkcjonować biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najsilniejsze opinie były szmuglowane i sprzedawane spod lady lub brane w Pewexie, istniały jeszcze jedną z najbardziej docenianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W ciągach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub dużo cenione, a prawdziwi kawosze uważają nie tylko nasze bliskie marki, ale także techniki parzenia. Specjalistami w niniejszej gałęzi są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy więc nie tylko zawód, a często i sztuka jedyna w sobie. Przecież we domowej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek z nas czyni to właściwie inaczej.

Palarnia Kawy Szczecin

Jak parzą kawę Polacy?

W najciemniejszym wydaniu parzenie kawy w polskiej kuchni polega na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni występują na produkty najłatwiejsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana czy też rozpuszczalna jest uznawana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w perspektyw cukru i mleka. Co daleko eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, jednakże nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed podaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Szczecin

Znaczniejszy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – dostarczające do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce produkuje się na prostej kuchence, nie istnieje ostatnie narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój przygotowany w kawiarce jest właśnie doskonały w stylu.

Palarnia Kawy Szczecin

Jednak znacznie najlepszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej przyjmują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy istniały obecnie zresztą rynkowe także w ciągach PRL-u ale trzeba przyznać, że z innej pory znacznie się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Szczecin

Kawa z ekspresu, niezależnie z jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z zmianie w walki z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a ponadto zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie obniżają się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada same dużego kosztu dla statystycznego Polaka, natomiast inwestycja w łatwy ekspres do kawy zwróci się w twarze codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Szczecin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments