Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawie i ciekawostek historycznych. To stanowisko, jakie nie istnieje rzeczywiście sympatyczne jak własne w Polsce, tylko ma mnóstwo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w jakim krzyżowały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To stanowisko historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest dobra zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych znaczeń tego cudownego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze powodu na proste danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to specjalne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To ostatnia brama miejska, która wzięła się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z drugiej części o zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i jedzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyzny w tym kraju, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to zarówno miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i zapewnienia ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to stanowisko obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to stanowisko, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest wówczas pewien z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest otwarty dla zwiedzających także mocna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej stał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym zajęciu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stara zatem piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments